Hungarian Society of Urology
  
  

Beszámoló az urológiai fekvőbeteg-ellátásról a 2021-es adatok alapján

DOI: 10.22591/magyurol.2023.1.boszormenyig.11

Authors:
Böszörményi-Nagy Géza dr.1, Molnár Péter József dr.2
1Bajcsy-Zsilinszky Kórház Urológiai Osztály (főorvos: Böszörményi-Nagy Géza dr.)
2Semmelweis Egyetem, Urológiai Klinika (igazgató: Nyirády Péter dr. )

Az urológiai fekvőbeteg-ellátás helyzetének megismerése céljából újrakezdett statisztikai adatgyűjtést, a Szakmai Kollégium, a Társaság és a Magyar Urológia folyóirat közös összefogásával kezdtük el 2012-ben. A munka mostanra 10 éves periódust tud maga mögött. Az urológus társadalom évtizede tapasztalt fegyelmezett együttműködésének eredményeként beérkezett adatlapok alapján dolgozhattunk. Köszönet illeti azokat, akik hozzájárultak az osztályok, intézmények adatainak összegyűjtésében, rendezésében. Az adatok, az éves összesítések megjelennek a folyóirat hasábjain, hagyományosan az első számban. A múlt évi az összefoglaló azonban rendhagyó volt, hiszen a COVID első évének adatait tartalmazta, arról beszámolva, hogy ilyen körülmények között mit tudtunk végezni. Az adatokból bizony arra következtethettünk, hogy sok száz beteg gyógykezelése elmaradt. A 2021-es évre sajnos még ugyanúgy rányomja bélyegét a vírus időszakának több jellemzője. Tisztelet azoknak, akik a COVID-osztályokon és saját munkahelyükön helytálltak, veszélyeztetve saját és szeretteik egészségét.

LAPSZÁM: MAGYAR UROLÓGIA | 2023 | 35. ÉVFOLYAM, 1. SZÁM

A szakdolgozók hősies erőfeszítése és kitartása külön kiemelendő.

Az adatok sajnos az ellátott betegek számának további csökkenését mutatják.

Összefoglalónkat a betegellátás számszaki adatainak ismertetésével kezdjük (1. táblázat).

Az osztályról kiírt betegek száma és a műtött betegek száma csökkent, kevesebb, mint 2020-ban.

A húgyúti kövesség kezelésének adatai azt mutatják, hogy a korábbi évekhez képest az esetszám összességében több ezer beavatkozással kevesebb és 2021-ben tovább csökkent (1. ábra).

A laparoszkópos műtétek száma is csökkent (2. ábra).

Az Országos Urológiai Intézet adatait is segítségül hozva, évtizedek adatait értékelve követhetjük a vesedaganatok műtéti ellátásának esetszámait. 2020-ban és 2021-ben több száz esettel kevesebbet végeztünk, mint a korábbi években (3. ábra).

A hólyagdaganatok kezelésében a radikális cystectomia esetszámai érdemben nem változtak (4. ábra), míg a transurethralis reszekciók száma jelentős mértékben tovább csökkent (5. ábra).

A radikális prostatectomiák száma évek óta 1000 fölötti esetszámot mutatott, 2020-ban és 2021-ben az esetszámok visszaestek (6. ábra).

Jelentős a csökkenés a BPH miatt végzett TUR-ok, de az alternatív kezelések számában is (7. ábra).

Következtetések

Ez az év tehát az urológiai betegellátás, a műtéti tevékenység számszaki adatai szempontjából további jelentős visszalépést jelentett. A számok nagyon beszédesek, látszik a járvány hatása, kérdés, hogy meddig görgetjük magunk előtt az el nem látott tömeget és mennyi a „láthatatlan áldozatok” száma. Az adatokat áttekintve mindenki megítélheti saját helyzetét és viszonyíthatja azt az országos átlagokhoz vagy társintézmények adataihoz.