Hungarian Society of Urology
  
  

Az első hazai vesetranszplantáció 60 éve történt Szegeden

DOI: 10.22591/magyurol.2023.1.gervainm.42

Authors:
Gervain Mihály dr.
Szeged

Summary

1962. december 21-én dr. Németh András egyetemi adjunktus végezte az első hazai élő donoros vesetranszplantációt a szegedi I. számú Sebészeti Klinikán. 

LAPSZÁM: MAGYAR UROLÓGIA | 2023 | 35. ÉVFOLYAM, 1. SZÁM

Az ehhez vezető utat azonban több éves kísérletes és klinikai kutatás előzte meg. Ezek vázlatos főbb lépései az alábbiakban foglalhatók össze:

  1. A folyadék- és sóháztartás patofiziológiájának vizsgálata, majd a műtéti előkészítés és a posztoperatív betegség kezelésének anyagcsere vonatkozásai (1). Lényeges volt a korszerű antibiotikumterápia széles körű ismerete, az intubációs narkózis magas szintű klinikai alkalmazása, valamint az első sebészeti intenzív terápiás osztály létrehozása. A felsoroltak ma magától érthetőnek tűnnek, de az akkori időkben ezek a nemzetközi gyakorlatban is újszerűek voltak.
  2. Az akkori abortusztörvények (Ratkó-korszak) miatt rendkívül sok szeptikus eset fordult elő, amelyek jelentős része veseelégtelenséghez vezetett. A halálozási arány 90-95%-os volt. Németh András munkatársaival Pintér és Gál doktorral megszerkesztették az első hazai művese-készüléket 1954-ben (2). A művesekezeléssel a veseelégtelen betegek halálozását 20-25%-ra lehetett leszorítani. Megjegyzésre érdemes, hogy az első művesekezelés Angliában is csak 1956-ban indult meg.
  3. Kezdetben látható volt, hogy a veseelégtelen betegek dialíziskezelése nem lehet a végső terápiás eszköz. Ez különösen Magyarországon volt nyomasztó, mivel 1958-ig a szegedi műveseállomás volt az ország egyetlen dialízisközpontja. A fentebb említettek miatt Németh András és munkacsoportja 1959-ben a kísérletes veseátültetéseket kutyákon kezdte el tanulmányozni. 1961-ben Petri Gábor azzal a lehetőséggel tért haza londoni útjáról, hogy neki felajánlottak egy 12 hónapos tanulmányutat a Dempster vezette Postgraduate Medical Schoolban. Dr. Dempster akkoriban a világ egyik vezető traszplantőre volt a párizsi Jean Hamburger és az amerikai J.E. Murray mellett. Petri professzor az egyéves tanulmányút lehetőségét két munkatársának, Németh Andrásnak és Kapros Károlynak ajánlotta fel. Németh András így részt vehetett Dempster mellett az ottani negyedik vese-transzplantációban.
  4. Eddigi kísérletes eredményeit és londoni tapasztalatait felhasználva 1962. december 21-én a Petri Klinikán elvégezték az első hazai veseátültetést. A beteg 26 éves, a veseelégtelenség végstádiumában szenvedő fiatal férfi volt. A vesét 20 éves egészséges öccse adományozta, aki az akkori immuntipizálás szerint a családból a legalkalmasabb donornak bizonyult. Ez a műtét a hazai elsőség mellett a világon a 38. vesetranszplantáció volt és Németh András a hetedik sebész, aki ezt a műtétet végezte (3). A beteg 79 napig élt, majd a kilökődési reakció következtében életét vesztette. A kilökődési reakció kezelése akkoriban csak az ún. egész test röntgenbesugárzása volt – gyógyszeres lehetőség akkor még gyakorlatilag nem állt rendelkezésre.
  5. Az élődonoros vesetranszplantációs program lehetőségei korlátozottak voltak és ez a nemzetközi gyakorlatban is hamar jelentős akadályokba ütközött. Németh András ezért a Klinika Urológiai Osztályának munkatársaival 1968-ban nekifogott a vesekonzerválás lehetőségeinek vizsgálatára. Előbb 24, 48, majd 72 órás, Collins-oldattal végzett perfúziós kezelésekkel sikeresen tudták a korábban eltávolított vesét visszaültetni. Ezek a vesék részletes vizsgálatokkal (labor, izotóp stb.) kifogástalan működést igazoltak. A transzplantációs és a vesekonzerválás megoldására végzett vizsgálatok nemzetközileg is figyelemre méltóak voltak, amelyet Nyugat-Európából és az akkori szocialista országokból tanulmányútra érkező kollégák érdeklődése is bizonyított. Talán név szerint említhető a bonni egyetemről érkező Vahlensick doktor, akinek egy hétig kísérőként mutathattam be a veseperfúzió technikáját (4). Az elért eredmények okán Németh András számos külföldi kongresszusi előadás megtartására kapott felkérést. Kiemelhetjük, hogy az akkori NDK-ban őt kérték fel halle-i és a rostocki urológiai klinikán az első veseátültetések elvégzésére.
  6. Mindezek azonban nem hallgattatták el egyes vezető hazai kollégák irigykedő támadásait. A budapesti Urológiai Klinika akadémikus igazgatója 4 évig akadályozta Németh András kandidátusi disszertációjának akadémiai vitára bocsájtását („A veseátültetés”. Kandidátusi értekezés, Szeged, 1966–1969-ben védhette meg). Bírósági eljárást akart kezdeményezni ellene (Btk. 170. § (4) „testi sértés” címén), amelyet csak Petri professzor személyes fellépésére és teljes felelősségvállalására vont vissza. A szakmai ellenérveknek annyi valóságtartalma volt ugyan, hogy az immuntipizálás és a kilökődési reakció gyógyszeres kezelése még nem rendelkezett a későbbi lehetőségekkel. Mindez azonban a nemzetközi gyakorlatban sem vezetett a programok leállítására – sokkal inkább a kísérletes és klinikai kutatásokat inspirálta – meghozva az eredményeket.
  7. A fentebb vázolt támadások és nehézségek Németh Andrást eléggé elkeserítették és 1972 után már a fiatalabb generáció kapcsolódott be és vezette a transzplantációs programot. A professzor úr ekkor a hólyagpótlás kísérletes és klinikai kérdéseivel foglalkozott, elindítva a hazai rekonstrukciós urológia létrehozását inspirálva ezzel engem is (a szerző) ileummal végzett uréterpótlás kísérletes vizsgálatára, majd megfelelő esetben klinikai alkalmazására (Gervain Mihály: „Uréterpótlás, ileummal”. Kandidátusi disszertáció, Szeged 1981).

Az első hazai transzplantáció megemlékezésére és Németh professzor munkásságának méltó elismerése érdekében az elmúlt években több alkalommal is megrendezésre kerültek szakmai összejövetelek, korábban Szegeden a Klebelsberg Könyvtárban kiállítás, 2023. január 20-án a Szegedi Egyetem 

Irodalom

Sebészeti Klinikáján emlékülés megrendezésével.

1.Petri G, Kovács G. A műtéti előkészítés- és a műtét utáni kezelés anyagcsere vonatkozásai. Medicina 1964.

2.Németh A, Pintér I, Gál Gy. Eine einfache Kunstniere. Z Urol 1956; 49: 535–545.

3.Németh A, Perti G, Gál Gy, Fazekas S, Altorjay I, Scultéty S, Balogh E, Kárpáti F. Vese-homotransplantatio két testvér között. (Az első magyarországi emberi veseátültetés). Orv Hetil 1963; 104: 2017–23.

4. Németh A, Kapros K, Baradnay Gy, Simon L, Gervain M. Egyszerű